طراحی ویلا چیست؟

مفهوم طراحی ویلا را باید عمق واژه ویلا پیدا کنیم یعنی ابتدا باید تعریف کلی نسبت به ویلا داشته باشیم تا شناخت ما برای رسیدن به یک هدف خاص روشن و شفاف باشد.

هر کس حداقل یک بار در زندگی خود آرزوی این را دارد که در خانه رویایی خود زندگی کند ولی واقعیت این است که از تخیل تا واقعیت راه ساده ای وجود ندارد. برای رسیدن به این هدف تلاش بسیاری لازم است. مهم است که در این راه صبر داشته باشیم، جدا از اینکه باید پول داشته باشیم، زیر امروزه هزینه های ساخت ویلا بسیار بالا است. در این موارد، توصیه ما این است که با  متخصصین سابقه دار ما اعتماد کنید. ما در این مقاله راهنمای کاملی در مورد نحوه طراحی ویلا ارائه میدهیم.

پیش نیاز شروع طراحی و ساخت ویلا

زمین با اندازه مناسب
مجوز کلی شهرداری
مقررات ساختمان شهرداری
تعهدات بوروکراتیک

زمین مناسب و با اندازه مناسب برای ساخت ویلا

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مناسب ترین زمین را شناسایی کنید. سپس باید به دفتر فنی شهرداری مراجعه کنید و از ضوابط ساختمانی اطلاعات بخواهید تا متوجه شوید این زمین در حال ساخت است یا خیر. اگر زمین قابل ساخت است می توانید برای اطلاع از هزینه با مالک تماس بگیرید. در این مرحله باید سطح ویلا مشخص شود و تصمیم گیری شود که یک طبقه یا چند طبقه باشد. لازم به ذکر است که حداقل ارتفاع برای قابل سکونت ساختن ویلا حداقل 2.70 / 3.00 متر است. با این حال همه چیز بستگی به مقررات ساختمانی در حال اجرا در شهرداری دارد.

گرفتن مجوز شهرداری برای شروع طراحی

برای ساخت ویلا باید یک سری مجوز کامل بگیرید که مهمترین آنها «پروانه ساختمانی» است. مورد دوم باید توسط یک تکنسین واجد شرایط (معمار، مهندس، نقشه بردار) نوشته شود. هنگامی که ساخت ویلا را قبل از اینکه بتوانید در آن زندگی کنید به پایان رساندید، باید برای سایر مدارک از جمله قابلیت سکونت شهرداری و انباشته شدن اقدام کنید. با دومی، ملک در دفتر ثبت می شود و طبقه ای که به آن تعلق دارد و ارزش آن مشخص می شود. بر این اساس باید مالیات نسبی پرداخت شود.

مقررات ساختمان شهرداری

برای طراحی معماری، ویلا باید در مرکز زمین قرار گیرد. به این ترتیب رعایت فواصل ساختمان از حاشیه ها راحت تر می شود. از نظر اقلیمی، جهت گیری ساختمان از شرق به غرب ترجیح داده می شود (نماهای اصلی در این مورد شمالی و جنوبی هستند). به این ترتیب ما یک "بهره حرارتی" داریم. اتاق نشیمن و سایر اتاق های بسیار با تجربه، مانند آشپزخانه یا اتاق کودکان، باید در معرض جنوب قرار داشته باشند: در زمستان، خورشید تا بعد از ظهر در آنجا نفوذ می کند و در تابستان گرم می ماند، که مصرف گرما را کاهش می دهد. در شمال، توصیه می شود راهروها و اتاق هایی که برای خدماتی مانند خشکشویی استفاده می شوند، هدایت شوند.

نسبت ها و مساحت ها در طراحی

پس از جهت دهی اتاق های مختلف، رعایت حداقل سطح مورد نیاز در مقررات ساختمانی شهرداری مهم است. نسبت مساحت اتاق به پنجره باید به گونه ای باشد که روشنایی صحیح و تبادل هوای روزانه را تضمین کند. برای ساختار ویلا باید با یک مهندس واجد شرایط تماس بگیرید، زیرا این بخش اساسی ساختمان است. پس از تکمیل ساختار پشتیبانی می توان سیستم های لوله کشی، بهداشتی، حرارتی و تهویه مطبوع را ساخت. متعاقباً لازم است آخرین اقدامات انجام شود: پوشش، نصب چراغ ها و درها، کف و رنگ آمیزی. فراموش نکنید که فضایی در فضای باز برای پارک ماشین خود داشته باشید. در این مرحله، باید مبلمان را تعمیر کنید و گیاهان مورد علاقه خود را پرورش دهید.

سبک‌های طراحی ویلا کدامند؟

در طراحی ویلا سبک های متفاوتی وجود دارد ولی مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

سبک طراحی ویلای مدرن
سبک طراحی ویلای کلاسیک
سبک طراحی ویلای تلفیقی

انتخاب هر کدام از سبک ها وابستگی کامل به سلیقه شما دارد ولی قبل از اینکه سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید حتما مقاله سبک های طراحی ویلا و مزایا و معایای آنها را بخوانید.

طراحی ویلای مدرن

این نوع از طراحی که یکی از سبک های پر طرفدار معماری است علاقه مندان زیادی دارد.در طراحی ویلا مدرن لاکچری، دست معمار برای طراحی باز است به گونه ای که با ایجاد یکپارچگی ضمن اینکه نماهای مختلف در جهات مختلف ایجاد میکند و با تو رفتگی ها و ایجاد سایه در جهات مختلف زیبایی خاصی به نمای ویلا میدهد.در طراحی داخلی این نوع از ویلا نیز با توجه به خصوصیات ویلای مدرن فضای نسبتا بزرگ را میتواند برای ساکنین ایجاد کرد.

ایده طراحی ویلای مدرن

سادگی در عین جذابیت
حس آرامش و زنده شدن روح انسان با توجه به خصوصیات
به حساب آوردن محوطه سازی های پیرامونی ویلا و احترام به آن

طراحی داخلی مدرن دارای پنجره های بزرگ و شیشه ای و بلند هستند که دیدی کامل به فضای بیرونی و باغ میسازند.اتاق مهمان یا نشیمن معمولا در همجواری آشپزخانه قرار میگیرد و همچنین آشپزخانه به فضای بیرونی ویلا که حیاط یا استخر است متصل میشود.در طراحی امروزی پیشنهاد معماری دوبلکس و ایجاد سقف های بلند خالی از لطف نیست که فضاهای عمومی را از خصوصی برای راحتی از هم سوا میکنند.

سبک طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلاهایی که به سبک کلاسیک انجام میشود، برای نشان دادن عظمت و شکوه از رنگ ها و متریال های خاصی استفاده میشود. در عصر باستان نیز برای نشان دادن بزرگی خدایان از این سبک استفاده میشده است.در این سبک از معماری، معماران سعی میکنند از رنگ های خنثی بیشتر استفاده کنند؛ رنگ هایی مثل طلایی،سفید، شیری، مشکی، و ... رنگ هایی هستند که در طراحی ویلاهای کلاسیک بیشتر استفاده میشود.

اگر شما میخواهید بیشتر راجع به طراحی ویلا کلاسیک بدانید : مقاله  آشنایی با اصول طراحی ویلای کلاسیک، را مطالعه بفرمایید.

اصول طراحی ویلا

در اصول طرح ریزی ویلا، چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد و بیشتر مورد توجه است کیفیت یک ویلا است و هزینه های ساخت در اولویت بعدی قرار میگیرد.در این اصول باید تمام جوانب برای نیاز ساکنین برای داشتن حداکثر کارایی برای اسکان موقت یا دائمی در نظر گرفته شود این نیاز ها شامل چشم انداز باغ و باغچه و المان های تفریحی و کاربردی است که بایذ برای ساکنین ویلا به با حداکثر زیبایی و ضرافت طراحی باید انجام شود. در ادامه به مواردی که به طراحی اصولی ویلا کمک میکند پرداخته ایم.

هزینه ساخت ویلا و بررسی آن

طراحی که برای ویلا صورت میپذیرد باید با دقت انجام شود و باید تمام جوانب را بررس کرد.

چیزی که بیشتر در طراحی مهم است برآورد بودجه و هزینه برای ساخت است.

پیشنهاد ما این است که قبلا از شروع طراحی سبک ویلا با مشاورین این حوزه حتما مشورت بگیرید.

پلان طراحی ویلا

یکی از مهمترین موارد برای داشتن یک ویلا اصولی، داشتن یک طراحی پلان ویلا است که به درستی ارتباط بین عناصر و فضا ها را به نحوی درست برقرار کند .

علاوه بر انتخاب یک فضا برای طراحی باید به نقش آن نسبت به دیگر فضاهای طراحی دقت شود.

در نقشه برداری از ویلا و در نقشه های فاز 2 در ساختمان اطلاعات کلی برای مشخص کردن اطلاعات کلی برای اجرای ساختمان ویلا در اختیار قرار میگیرد.

این اطلاعات شامل قسمت های مختلف مثل نوع فونداسیون، ابعاد ستون، نوع مصالح مصرفی، کف سازی و محوطه میشود .نقشه فاز 2 توسط مهندس معمار برای بخش های مختلف تهیه میشود.

مهندس عمران محاسب نیز با نقشه فاز 2 تهیه شده، قسمت هایی مثل جنس تیر، سقف ، ستون را شناسایی میکند.در این روند مهندسین با استفاده از نقشه ها فاز دو ، مصالح و دیگر موارد برای اجرا را بررسی خواهند کرد.

وضعیت روشنایی، پریز و … نیز در نقشه فاز دو تاسیسات الکتریکی تعیین می‌گردند که توسط مهندس برق طراحی می‌گردد. وضعیت سرمایشی و گرمایشی، لوله نیز توسط مهندس مکانیک در نقشه  تاسیسات مکانیکی مطرح می‌شود.
در ادامه به بررسی هر یک از فضاهای ویلا می‌پردازیم. 

اتاق نشیمن در ویلا

اتاق نشمین را میتوانیم به عنوان یک فضای مشترک و دورهمی بین اعضای خانواده تعریف کنیم.

اتاق نشمین میتواند طراحی قسمت های دیگر را به نوعی تحت تاثیر قرار دهد.

اتاق نشمین در طراحی معمولا در نزدیکی ورودی قرار میگیرد .

غذاخوری در ویلا

نزدیکترین بخش به قسمت غذاخوری در ویلا، آشپزخانه است.طراحی بین قسمت آشپزخانه، غذاخوری و نشمین باید به صورت همجوار قرار بگیرد ضمن اینکه هر کدام فضای مستقل خود را داشته باشند.

ارتباط بین فضاهای موجود مثل غذاخوری و نشیمن و آشپزخانه و یا قسمت های دیگر حتما در طراحی مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت تا بهترین ایده بین فضاهای طراحی ایجاد شود.

آشپزخانه در ویلا

وظیفه خدمات رسانی به قسمت های دیگر مثل نشیمن و غذاخوری بر عهده آشپزخانه است.

نزدیکی دیگر فضاها به آشپزخانه، مخصوصا ورودی ویلا بسیار اهمیت دارد چون خرید های خانه مستقیما وارد ورودی میشوند و همچنین برای گذاشتن سطل زباله و مواد اضافی به بیرون از ویلا باید از آشپزخانه صورت بپذیرد.

اتاق خواب در ویلا

اتاق خواب فضایی برای استراحت بعد از مشغله روزانه و درگیری فکری است پس باید در فضایی طراحی شود که کمترین سرو صدا را داشته باشد.

طراحی فضای اتاق خواب معمولا در جایی طراحی میشود که نتوان مستقیما از طریق پذیرایی وارد آن شد.

معمولا برای جدا کردن مکان اتاق خواب از یک راهرو یا هال برای خصوصی کردن آن استفاده میشود.

بهتر است اتاق خواب ویلا در مجاورت حیاط یا باغ باشد تا منظر و دید خوبی را برای این مکان ایجاد کند.

ورودی ویلا

ورودی ویلا را میتوان مهمترین و اولین قسمت دید کسانی است که میخواهند وارد ویلا شوند و درواقع کیفیت ورودی عاملی است که فضای داخلی ویلا را به نوعی برای بیننده تداعی میکند.

ورودی عاملی است جداکننده محوطه بیرونی ویلا با فضای داخلی است.

ورودی ویلا با در عین زیبایی که دارد دسترسی مناسبی را با دیگر فضاهای داخلی برقرار کند.

 

منبع: https://www.villa1000.com/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D9%84%D8%A7.html

https://www.archdaily.com/tag/villa

نظرات
ارسال